دریافت کد تخفیف جهت عضویت در کتابخانه های عمومی
خدمات کتابخانه

                                             


امانت کتاب

همه جا، همنشینی به کتاب

با عضویت در یکی از کتابخانه های عمومی، می توانید به بیش از 40 میلیون جلد کتاب در بیش از 2700 کتابخانه دسترسی داشته باشید، در هر موضوعی برای شما کتاب های جدید و مناسب فراهم کرده ایم، رایگان امانت بگیرید! هر ایرانی می تواند با رعایت قوانین و مقررات 5 نسخه کتاب امانت بگیرید. مهلت امانت 14 روز می باشد و دو بار قابل تمدید است.

سالن مطالعه

با کتاب خلوت کن!

در 2700 کتابخانه عمومی در سراسر کشور با بیش از 200 هزار نفر ظرفیت،محیطی آرام، با امکانات رفاهی استاندارد و زیبا برای مطالعه شما فراهم کرده ایم، منتظر شما هستیم.

خدمات آنلاین سامان: رزرو و مشاهده سوابق امانت

از دور کتابتو نشون کن

با ورود به وب سایت کتابخانه از امکاناتی آنلاین سامان (سامانه مدیریت کتابخانه های عمومی) استفاده کنید. با استفاده از امکان رزرو، کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید و با خیال راحت به کتابخانه مراجعه و آن را امانت بگیرید. کتاب تا زمان مراجعه شما، برای دیگران غیرقابل امانت خواهد بود.

خدمات ویژه کودکان

هم کتاب، هم بازی!

در همه کتابخانه های عمومی بخشی ویژه برای کودکان شما فراهم کرده ایم، کتاب های مناسب به تفکیک گروههای مختلف، وسایل کمک آموزشی و اسباب بازی در محیطی آرام و زیبا در دسترس شماست. این خدمات برای همه کودکان رایگان است.

دسترسی به مقالات روز دنیا

هم کتاب کاغذی، هم مقاله مجازی!

ما معتقدیم کتابخانه های عمومی، دانشگاه مردم هستند! بنابرین برای شما علاوه بر کتاب و مجله، اشتراک نشریات روز فارسی و انگلیسی را نیز تهیه کرده ایم و در اختیار علاقمندان قرار داده ایم. زنده باد علم!

خدمات ویژه نوجوانان

فصل فصل تجربه کردنه!

در کتابخانه های عمومی منتخب، با فراهم آوری تجهیزات و امکانات کمک آموزشی و علمی از جمله وسایل ساخت، استندهای الکترونیک، نوجوانان را با موضوعات و شاخه های متنوع علمی و فنی آشنا می کنیم. بر این باوریم بهترین زمان برای تجربه موضوعات جدید، برای هر فرد نوجوانی اوست.

خدمت ارائه روزنامه

روزانه..... روزنامه!

در کتابخانه های عمومی روزنامه های منتخب کثیرالانتشار و محلی، تهیه و بصورت رایگان در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد. در برخی از کتابخانه ها که امکان خرید یا تهیه روزنامه چاپی وجود ندارد تلاش می شود این نیاز از طریق خرید اشتراک آنلاین روزنامه ها پاسخ داده شود.

گالری آثار هنری

کجا از کتابخونه بهتر؟

در کتابخانه های عمومی منتخب، فضایی برای نمایش آثار هنری شما در نظر گرفته شده است. کتابخانه های عمومی محل رفت و آمد فرهیختگان و هنردوستان بسیاری است. ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر به این کتابخانه ها دسترسی دارید حتما به بخش گالری مراجعه کنید، واسه نمایش و دیدن آثار هنری خوب، کجا از کتابخانه بهتر؟

کمد اعضا

سبک بال در کتابخانه قدم بزن!

دیگه لازم نیست هر روز کلی وسیله و کتاب رو با خودت به کتابخانه ببری و برگردونی، با وجود کمد اعضا، شما می تونید یک کمد اجاره و وسایلت رو پیش ما امانت بزاری. ما به سرعت در حال تجهیز همه کتابخانه ها به این خدمت هستیم!

خدمت به نوسوادان

الف... ب... ج... دانایی!

در کتابخانه های عمومی منتخب، منابعی ویژه برای افراد کم سواد و نوسواد مهیا شده است. کتابداران این کتابخانه با مهارت کافی این عزیزان را راهنمایی و ایشان را در توسعه مهارت خواندن یاری می نمایند.

خدمات به اتباع

دنیای کتاب، دنیای بدون مرز!

در کتابخانه های عمومی استفاده از امکانات کتابخانه برای غیر ایرانی ها همانند ایرانی ها فراهم شده است. شرایط و نحوه عضویت، امانت و... برای هم همگان یکسان است. کتاب خواندن یک فضیلت است، در توسعه این فرهنگ زیبا دریغ نکنیم.

خدمات به سالمندان

یار و یادگار مهربان

پیشکسوتان و سالمندان عزیز، گنجینه های تجربه و حافظان یاد و ایام زمان ما هستند. این باوریم حضور و خدمت رسانی به این عزیزان نه تنها باید در اولویت قرار گیرد، چرا که می شود از حضور ایشان در امر آموزش، انتقال تجربه و.. نیز بهره برد. خدمت رسانی به این عزیزان با افتخار در همه کتابخانه های عمومی رایگان است.

خدمت کتابخانه سیار

کتابخانه در سرزمین عجایب!

در نهاد کتابخانه های عمومی با هدف افزایش دسترسی، کتابخانه های سیار راه اندازی و فعال شده اند. این کتابخانه ها هر هفته به صورت دوره ای به بیش از 5 محل خدمت مراجعه و علاوه بر خدمات عضویت و امانت، اقدام به برگزاری برنامه های ترویجی نیز می نمایند. در حال حاضر بیش از 30 کتابخانه سیار در کشور فعال می باشند.

پیک کتاب

کتاب تو راهه!

با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اماکن عمومی، خدمتی جدید در کتابخانه های منتخب نهاد راه اندازی شد، این خدمت با هدف پاسخگویی به نیاز مخاطبان پس از پایان همه گیری کرونا همچنان فعال می باشد. شما می توانید با تماس با این کتابخانه ها و ثبت درخواست با هزینه ای مقرون به صرفه کتاب را درب منزل تحویل بگیرید.

اتاق های مطالعه گروهی

جمع مون جمعه!

در کتابخانه های منتخب، امکان رزرو و کرایه اتاق های مطالعه گروهی فراهم شده است، اگر به فضایی برای کار اشتراکی و یا آموزش نیاز دارید به این کتابخانه ها مراجعه و از این امکان بهره مند شوید.

جلسات نقد و رونمایی کتاب

یک کتاب و صدها نکته...

جلساتی هستند نظام‌مند که در آن کارشناسِ مرتبط با موضوع کتاب با نکته سنجی به نشان دادن قوت ها و ضعف های یک اثر ادبی می پردازد. در این نشست ها به صورت تخصصی‌تر از جلسات مطالعاتی مباحث کتاب نقد و بررسی می‌شود. (اگر نوبت چاپ اول کتاب در 2 سال اخیر باشد، با حضور نویسنده کتاب جلسه نقد به جلسه نقد و رونمایی همراه با جشن امضا مبدّل می‌گردد.) بیش از 950 نقد و رونمایی در سال گذشته در کتابخانه برگزار شده است.

مسابقات کتابخوانی

ماراتن کتاب‌خوانی!

به منظور ترویج منابع فاخر، جذب مخاطبان و رقابتی از جنس خواندن مسابقاتی کتاب محور در انواع چهارگزینه‌ای، چکیده نویسی، داستان نویسی، شعرسرایی، نویسندگی و نقاشی و‌ .... به شیوه های مختلفی چون پیامکی، مکتوب و الکترونیکی در سامانه: samakpl.ir و نرم افزار موبایلی یا پویش های فضای مجازی برگزار می گردد. تاکنون بیش از 1.5 میلیون نفر به سامانه مسابقات پیوستند. بیش از 5800 مسابقه در سطح کشور برگزار شده است .

نشست کتابخوان

اشتراک لذت خواندن

جلساتی که در آن اعضا یک‌به‌یک تجربه موفق و لذّت‌بخش خود را از خوانش یک کتاب با دیگران به اشتراک می‌گذارند. دارای چهار دسته‌بندیِ تخصصی (افراد با تخصص یکسان) اختصاصی (افراد از یک قشر) کتابخانه‌ای (افراد عضو کتابخانه) مدرسه‌ای (دانش‌آموزان مدارس) است. در سال گذشته تعداد بیش از 7000 نشست کتابخوان در کتابخانه های عمومی برگزار شده است.

قصه گویی

یکی بود یکی نبود...

قصه‌گویی توسط کتابدار برای اعضای کودک و گاه سالمند کتابخانه انجام می‌گیرد که در طی آن با گزینش یک منبع مناسب و در نظر گرفتن فرم اجرای متناسب با محتوا، قصه‌گویی برای مخاطب انجام می‌گیرد. این فعالیت‌ جزو محبوب‌ترین فعالیت‌های بخش کودک محسوب می‌شود. (به خصوص برای کودکان پیش از دبستان)

محافل ادبی

اهل ادب و هنر و اندیشه همه جمعند!

محافل ادبی، محافلی هستند که در آن علاقه‌مندان به زمینه‌های مختلف ادبی نظیر شعر، داستان، طنز و... جلساتی را به صورت مستمر و تحت نظارت دبیر محفل که در آن حوزه ادبی صاحب‌نظر است برگزار می‌کنند. دعوت از نویسندگان و شاعران بومی، استانی و ملی در جلسات از مزیت‌های ویژه محافل به شمار می‌روند. تاکنون بیش از 250 محفل شده است.

نسخ خطی

گران بها مثل کتاب خطی!

اسناد، نسخ خطی و کتاب های چاپ سنگی و سربی، بخشی از میراث فرهنگی و ملی کشور ما هستند که به صورت مکتوب، نسل به نسل گشته به ما رسیده است. شناسایی، حفظ و معرفی منابع مذکور، نسل امروز و فردای جامعه را از سیر اندیشه تمدن ایرانی و اسلامی آگاه کرده و نوعی خودشناسی در جامعه ایجاد می کند.

بخشی از منابع صدرالذکر، در تعدادی از کتابخانه های عمومی حفظ و نگهداری می شود و مورد استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار می گیرد. در حال حاضر، حدود 10000 عنوان اسناد و نسخ خطی و بیش از 40000 هزار عنوان کتب نفیس چاپی در کتابخانه های عمومی حفظ و نگهداری می شود و مورد استفاده مخاطبان قرار می گیرد.

نشریات

تازه و رایگان

در کتابخانه های عمومی نشریات روزآمد، در موضوعات مختلف و برای گروه های سنی مختلف تهیه و به صورت رایگان در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

گروه های خاص

من نیز می خوانم....

خدمات کتابخانه عمومی به وسعت تمامی افراد جامعه گسترده است. گروه های خاص بویژه؛ نابینایان و ناشنوایان بخشی از جامعه اند و کتابخانه های عمومی، زمینه بهره مندی آنان از خدمات کتاب، کتابخوانی و فرهنگی را فراهم نموده اند. در حال حاضر، خدمات به نابینایان در 60 باب کتابخانه عمومی با عاملیت کتابداران نابینا و کم بینا در تمامی استان ها ارائه می شود و خدمات به افراد ناشنوا و کم شنوا در 34 باب کتابخانه عمومی در نقاط مختلف کشور با استقبال روبرو شده است.